P.POŻ.

Szkolenia przeciwpożarowe
Wrocław

Szkolenie przeciwpożarowe

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków pracy, także pod względem bezpieczeństwa pożarowego, jednym ze sposób na spełnienie tego obowiązku jest organizacja szkoleń przeciwpożarowych dla pracowników uwzględniających zagrożenie pożarowe występujące w zakładzie pracy i na stanowisku. Warto zwrócić uwagę, że wstępne szkolenie bhp uwzględnia zagadnienia dotyczące zagrożenia pożarowego oraz postępowania na wypadek ewakuacji. Szkolenie przeciwpożarowe jest jednak rozszerzeniem podstawowej wiedzy wynikających ze szkolenia bhp. Szkolenia przeciwpożarowe bazują na najważniejszych aspektach wymienionych w instrukcjach bezpieczeństwa pożarowego co pozwala nadać mu praktyczny charakter dostosowany do zakładu pracy.

Przepisy dotyczące szkoleń PPOŻ

Zgodnie z przepisami, zarówno pracodawcy, jak i pracownicy muszą być odpowiednio przeszkoleni w zakresie ochrony przeciwpożarowej. To oznacza, że każdy pracownik, który zaczyna pracę, powinien przejść podstawowe szkolenie PPOŻ (zawarte w szkoleniu wstępnym bhp), pracodawca jest zobowiązany jednak do organizacji szkoleń przeciwpożarowych dostosowanych do rodzaju prowadzonych prac (np. prac spawalniczych, lutowania czy innych prac pożarowo niebezpiecznych). Chociaż ustawa nie określa dokładnie, jak często należy odnawiać podstawowe szkolenie PPOŻ, specjaliści zalecają, aby odbywało się to regularnie. Utrzymywanie aktualnej wiedzy i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich osób przebywających w zakładzie pracy. Szkolenie PPOŻ musi być wiec organizowane zgodnie z polityką obowiązującą w organizacji.

Szkolenie PPOŻ.

Szkolenia PPOŻ muszą być prowadzone przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Do takich specjalistów należą inspektor ochrony przeciwpożarowej, technicy PPOŻ, inżynierowie pożarnictwa, rzeczoznawcy PPOŻ. Tylko osoby z właściwymi uprawnieniami mogą skutecznie przekazać wiedzę i umiejętności niezbędne do działań w sytuacjach awaryjnych. Przeprowadzenie szkolenia przeciwpożarowego zwiększa świadomość zagrożenia pożarowego i ułatwia kreowanie kultury bezpieczeństwa oraz egzekwowanie przestrzegania zasad PPOŻ.

Zakres szkolenia przeciwpożarowego

Programy szkoleń PPOŻ obejmują różnorodne tematy dotyczące ochrony przeciwpożarowej. Należą do nich: zasady ewakuacji, udzielania pierwszej pomocy, praktyczna obsługa sprzętu gaśniczego. Zakres tematyki szkolenia przeciwpożarowego pracowników dobierany jest do charakteru zakładu pracy i prowadzonych w nim prac. Ważnym elementem szkoleń PPOŻ są ćwiczenia praktyczne. Uczestnicy szkolenia z ochrony przeciwpożarowej powinni mieć możliwość przetestowania swoich umiejętności w realistycznych warunkach, co pozwala na osiągnięcie celu szkolenia ppoż, jakim jest przygotowanie do sytuacji zagrożenia pożarowego.

Oznakowanie przeciwpożarowe

W ramach szkoleń uczestnicy uczą się również o znakach przeciwpożarowych oraz procedurach ewakuacji, które są kluczowe w razie zagrożenia. Wiedza ta umożliwia sprawną i bezpieczną ewakuację pracowników

Praktyczne wykorzystanie gaśnic

Szkolenie może zostać rozszerzone o praktyczne wykorzystanie gasnić. Choć szkolenie przeciwpożarowe pracowników z zakresu ochrony przeciwpożarowej nie narzuca obowiązku przeprowadzenia próbnego gaszenia pożaru, jest to jednak doskonałe rozszerzenie kursu PPOŻ.

Korzyści z profesjonalnych szkoleń przeciwpożarowych

Organizowanie profesjonalnego szkolenia przeciwpożarowego jest wartością dodaną dla pracownika jak i firmy. Instrukcje przeciwpożarowe które obowiązują w budynkach często zawierają kilkaset stron. Szkolenie PPOŻ pozwala na ujęcie obowiązków i wiedzy w nich zawartej w ujęciu praktycznym.

Zakres szkolenia przeciwpożarowego pracowników obejmuje:

Celem szkolenia przeciwpożarowego jest zaznajomienie uczestników z zagadnieniem bezpieczeństwa pożarowego. Uczestnicy szkoleń przeciwpożarowych zyskują wiedzę z zakresu prowadzenia ewakuacji i mogą zostać wyznaczeni jako liderzy ewakuacji. Zakres szkolenia przeciwpożarowe pracowników obejmuje:

  • regulacje prawne z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
  • zasady postępowania w razie pożaru w tym zasady udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.
  • zasady ewakuacji pracowników w sytuacji wystąpienia pożaru lub innego zagrożenia.
  • zasady ochrony pracowników przed zagrożeniami związanymi z wykonywaniem prac pożarowo niebezpiecznych.
  • środki ochrony zbiorowej i indywidualnej na gruncie przepisów ppoż.
  • problemy ochrony przeciwpożarowej.

Uczestnicy szkoleń przeciwpożarowych zyskują wiedze w zakresie ochrony przeciwpożarowej, która znacząco przyczynia się do ogólnej poprawy bezpieczeństwa pożarowego w przedsiębiorstwie. Dzięki szkoleniu ppoż. pracownicy zyskują wiedzę, a także otrzymują zaświadczenie o ukończeniu szkolenia przeciwpożarowego. Wstępne szkolenie PPOŻ zalecane jest po rozpoczęciu działalności, szczególnie w przypadku kadry kierowniczej. Cel szkolenia ppoż. po rozpoczęciu działalności to przygotowanie osoby kierujące pracownikami do zarządzania w sytuacji zagrożenia pożarowego. Szkolenie także może być wymagane w przypadku niektórych grup zawodowych jak np. osoby wykonujące prace pożarowo niebezpieczne – wtedy, cel szkolenie ppoż to przygotowanie pracowników do bezpiecznego wykonywania pracy. Zakres tematyki szkolenia obejmuje rodzaj prowadzonych prac, który nie obejmuje szkolenie BHP.

 

Szkolenia BHP

Szkolenia Pierwsza Pomoc